Preview Mode Links will not work in preview mode

Jan 24, 2022

Benedykt XVI zanim został papieżem – tuszował pedofilię księży, jak wynika z opublikowanego kilka dni temu raportu. Papież Franciszek wydał instrukcję, która bardzo utrudnia dochodzenia do prawdy ws. zwyrodnialców w sutannach. Biskupi mają nie udostępniać organom ścigania dokumentacji z kościelnych postępowań bez zgody Watykanu.

Pełnomocniczka diecezji bielsko-żywieckiej odpowiedziała na pozew Janusza Szymik, który był gwałcony przez księdza od 12 roku życia: zażądała zbadania, czy Szymik nie jest homoseksualistą i nie czerpał przyjemności ze stosunków z księdzem. Z kolei w diecezji warszawsko-praskiej ksiądz skazany przez sąd za molestowanie ministrantów został „karnie” umieszczony w domu księży emerytów znajdującym się w pobliżu szkoły, do której chodziły jego ofiary.

Dlaczego kościół stawia się ponad prawem? Jak długo jeszcze państwo i społeczeństwo będą tolerować obrzydliwe zachowanie biskupów?

Rozmawiamy z Arturem Nowakiem, prawnikiem, publicystą i  – wraz ze Stanisławem Obirkiem – współautorem książki „Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele”.